آزمایشگاه و مرکز مشاوره ورزشی۱۳۹۸/۵/۸ ،۰۷:۱۲:۳۵ +۰۴:۳۰

آزمایشگاه و مرکز مشاوره ورزشی

مسئول آزمایشگاه: آقای دکتر هادی میری

عضوهیات علمی گروه تربیت بدنی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

تربیت بدنی و علوم ورزشی با بهره گیری از علوم انسانی و تجربی در کنار سایر علوم، نقش بسیار مهمی را در حفظ سلامت، بهداشت، پیشگیری و درمان ها ایفا می کند. به ویژه در جهان ماشینی معاصر که فقر حرکتی موجب بروز اکثر ناتوانایی های جسمانی و بیماری ها شده است، فعالیت بدنی یکی از مهمترین عوامل حفظ بهداشت شخصی و اجتماعی است .امروزه انجام فعالیت بدنی منظم، تغذیه مناسب، عدم استعمال دخانيات و کاهش استرس به منظور دستیابی به بهداشت روحی و روانی بخشی از اهداف بهداشت ملی کشور های توسعه یافته است. از این رو مشاوره ورزشی در زندگی کنونی برای یافتن راهکار مناسب به منظور حل مشکلات پیش رو و بهره مندی از یک زندگی سالم و با نشاط، همراه با افزایش طول عمر و بهبود کیفیت زندگی از ضروری ترین امور به نظر می رسد.
سلامتی از نظر سازمان بهداشت جهانی دارا بودن سلامت کامل جسمی و روحی تعریف شده است. شناخت و آگاهی از وضعیت سلامتی خود هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی علاوه بر رضایت فردی منجر به سلامت محیط و جامعه می گردد. از طرفی زندگی ماشینی امروزی و گسترش شبکه های اینترنتی و وسایل الکترونیکی حرکت را از انسان گرفته و سکون را به وی هدیه داده است.
بی حرکتی یکی از عناصر مخل سلامتی است. چالش اصلی اینجاست که ما چگونه و از کجا باید پی به وضعیت سلامتی و تندرستی خود ببریم. درد اصلی ترین نشانه بیماری است و زنگ هشداری است که در بدن انسان نهاده شده است و آدمی از این طریق متوجه ایجاد اختلال در بدن خود می شود. در واقع موقعی که درد به سراغ ما می آید زمانی است که دیگر کار از کار گذشته است و فرد وارد مرحله اختلال و بیماری شده است. همانطور که در بیشتر متون اشاره شده است پیشگیری بهتر از درمان می باشد.
دانشمندان امروزه روش ها و آزمون هایی را طراحی و توصیه نموده اند که به راحتی فرد می تواند به وضعیت سلامتی خود پی برده و در جهت حفظ و نگهداری آن تلاش نماید. در همین راستا مرکز سلامت، تندرستی و مشاوره ورزشی می تواند ضمن رصد وضعیت سلامتی دانشجویان و آینده سازان این مرز و بوم مشاوره های صحیح را در جهت ارتقا و حفظ سلامت فردی و اجتماعی ارائه نماید.

اهداف مرکز سلامت، تندرستی و مشاوره ورزشی عبارت است از:

– پایش سلامت دانشجویان و کارکنان دانشگاه
– انجام آزمون های آنتروپومتریکی و فیزیولوژیکی
– توصیه های لازم جهت کنترل وزن و ارائه برنامه های تمرینی مناسب
– ارزیابی های ساختار قامتی و اسکلتی و شناسایی ناهنجاری های وضعیتی
– شناسايي، رفع و اصلاح ناهنجاري هاي عملكردي با ارائه برنامه تمريني مناسب
– ارزیابی های فیزیولوژیک و آنتروپومتریک متناسب با تیپ های بدنی
– ارزیابی های میزان آمادگی جسمانی و حرکتی افراد
– نهادينه كردن ورزش علمی در بين جامعه
– فراهم كردن امكانات و شرايط لازم جهت بهره مندي از مشاوره علمي و تخصصي در رابطه با فعاليت جسماني و ورزش دلخواه
– ارائه برنامه تمرینی مناسب با شرایط جسمانی، سن و جنس،
– ارائه برنامه تمرینی مناسب پس از مصدومیت های ورزشی،
– ارائه برنامه تمرینی مناسب معلولین جسمی- حرکتی و افراد خاص

مرکز “سلامت ، تندرستی و مشاوره ورزشی” تحت نظارت اساتید مجرب و با راهنمایی و مشاوره ایشان در جهت تامین و ارتقا سلامت جامعه دانشگاهی آماده ارائه خدمات مشاوره ای زیر می تواند باشد:

  • واحد تندرستی
  • واحد مشاوره ورزشی
  • حرکات اصلاحی و درمانی مبتنی بر فعالیت های بدنی
  • بازتوانی ورزشی
  • تغذیه ورزشی
  • سنجش قابلیت های جسمانی و حرکتی
  • استعدادیابی ورزشی
  • طراحی و برنامه ریزی تمرین متناسب با تیپ ها ی بدنی

برای مشاهده فایل تجهیزات روی عنوان زیر کلیک کنید.

تجهیزات آزمایشگاه